Meksikalı Devrimci ve Yusuf Öğretmen
Reklam
Reklam
Ekrem Gün

Ekrem Gün

Konuk Yazar

Meksikalı Devrimci ve Yusuf Öğretmen

09 Mayıs 2019 - 15:40

Meksika’da devrim döneminde örgüt evine genç bir yabancı gelir ve devrim için çalışmak istediğini söyler. Örgüt, gelen yabancının ajan olmasından kuşkulanır ve mesafeli davranır. Ona tuvalet temizliği gibi pis işler verir. “Bunlar devrim için midir?” diye soran yabancıya “Evet” derler. Yabancı işe koyulur ve aylarca örgüt evinin en pis işlerini hiç aksatmadan yapar. Hırpani kılığına rağmen örgütün en parasız dönemlerinde paralar getirir. Her para getirişinde ağzı burnu şiş, yara bere içindedir. Az konuşan ve işini büyük bir disiplinle yerine getiren yabancıdan parayı nerden bulduğunu öğrenmek isterler. Boks yapıp dayak yiyerek kazandığını öğrendiklerinde, bunu niçin yaptığını sorarlar. “Devrim için.” der.

Jack London’un bir kitabından kısa bir özet olan “Meksikalı Devrimci” hikayesini çok anlamlı bulurum.

Az da olsa aramızda hala böyle insanlar yaşar ve biz onları hiç fark etmeyiz. Ya da çok geç fark ederiz. Anadolu aydınlanmasının gizli neferleridir onlar. Az konuşup, çok iş yaparlar. Yaptıklarını şişinerek anlatmazlar. Sosyal medya sayfalarından paylaşmazlar. O değerleri fark etmek için çok yakınlarında olmanız gerekir.

Benim çevremde böyle bir “Meksikalı devrimci” var. Adı Yusuf Fidan. Seferihisar CHP ilçe teşkilatında aktif bir Cumhuriyet devrimcisi. Şimdi Seferihisar Kent Konseyinin yürütme kurulunda çalışma arkadaşım ve gizli hayranlık duyduğum bir abim. Anadolu’nun bir kasabasında bir dönem belediye başkanlığı da yapmış 72 yaşında emekli bir öğretmen. Kent Konseyi başkanlığı yaptığım son 3 yıl içinde onu daha yakından tanıma fırsatı buldum. İnandığı fikir ve insanlar için, tıpkı Meksikalı Devrimci gibi hayatını hiçe sayan biri. Seçim dönemi şubat soğuğunda baypas ameliyatlı hastaneden yeni çıkmış bir halde binlerce imza toplamış ve doğru adreslere göndermiş biri. Daha birçoğuna tanık olduğum sessiz ve derinden katkıları ile tam bir Anadolu aydını.

Kapitalizmin bozamadığı böyle insanları tanıdıkça, tıpkı kayıp bir devrim türküsü dinler gibi kırılan umutlarım yeniden yeşerir.. İyi ki varsın ve iyi ki tanımışım seni Yusuf hocam. Sevgiyle kal. Sevgiyle kalın…