Doğa Bunun Hesabını Bize Sorar
Reklam
Reklam
Ezgi Yeşil

Ezgi Yeşil

Mercek

Doğa Bunun Hesabını Bize Sorar

07 Ağustos 2019 - 16:43

  Farkında olmasak ta, kıymetini bilmesekte, değerini anlamasak ta dünyanın gelecekteki en stratejik yerlerinde yaşıyoruz.
  Küresel ısınmayla birlikte günden güne dengesi bozduğumuz doğamız, bizden öcünü alıyor ancak bizhala ders almamakta direniyoruz.
  Dünya genelindeki doğanın düzenini bozan da küresel ısınmaya neden olan da biz değiliz.

  Dengeyi bozan zengin devletler, güçlü firmalar, V.S.
  Değişen dengeler bazı yerleri yaşanamaz hale getirirken, bazı yerleri de değerli kılıyor.
  İşte bizim farketemediğimiz de bu. KAZ DAĞLARI…
  Çanakkale'nin Kaz Dağları bölgesindeki Kirazlı köyünde, Kanada firması Alamos Gold'un yerli ortağı Doğu Biga Madencilik altın madeni için on binlerce ağacı kesmeye devam ederken, bir yandan da yer altındaki zenginliğimizin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Yer altı rezervlerinin ortaya çıkması elbette güzel bir şey fakat doğaya yapılan tahrip affedilemez. 
  Her gün bu konuyla ilgili binlerce haber paylaşılıyor. Kaz dağlarında kaynak sularındaki siyanür sıkıntısı yaşayan köylü halk mağdurluğunu yaşarken, hemen aklıma 2014 yılında Seferihisar Orhanlı Köyünde yaşanan taş ocakları madeni eylemi ve kaynak suyun kısıtlanarak şebeke suyu kullanmak zorunda olduklarına şahit olduğum günler geldi. 
  Köylü halk sesini duyurmak için elinden geleni yaptı. Ancak yer altı zengini doğal kaynak sularına ulaşamadılar. Şuan bile şebeke suyu kullanıyorlar.


  Doğaya sahip çıkmak bizim hayattaki en değerli mirasımızdır. Katlettiğimiz bu doğa gün gelir bunun hesabını bize mutlaka sorar. #kazdağları