Bordum'da Enkaz Tozları
Reklam
Reklam
Vahdi Sarıkaya

Vahdi Sarıkaya

Objektif

Bordum'da Enkaz Tozları

18 Şubat 2020 - 11:36

Yol çok uzun değil, sohbet de çok kısa değildi.
Fiziksel benzerlikleri ile sokaktaki diğer insanlar gibiydiler.
Yaş ortalaması 50 li cavarlarda olmalarına rağmen 30 kg. lık kırıcı ile oynuyor, çapı 1 m bile olmayan  dar alanda beton kırıyor, demir kesiyor, enkaz tozu yutuyor, sedyede yaralı oluyor yaralı taşıyor…
2019 yılı Eylül ayı, 5.8, yer İstanbul.
Tüm ülke ayakta. Bütün telvizyonlarda, sosyal medya da deprem uzmanları, alınması gereken tedbirler ve 3 gün tüm ülke kısmi iletişim felcinde.
2020 Yılı Ocak ayı son günü 6.8,Ellazığ, Sivrice
Şok üstüne şok, ilk açıklamalar felaket diyor. Ulusal tüm resmi ve özel A/K birimleri kırmızı alarma geçiyor.
Bölgeden ilk gelen bilgiler korkunç. Daha sonrası 6.8’e nazaran rahatlatıyor…
Topraklarının neredeyse tamamı, nüfusunun neredeyse tamamı, sanayisinin neredeyse tamamı deprem kuşağında olan yurdum insanı her şeyi olduğu gibi bunu da umursamıyor.
Umursadığını da hatırlamıyor…
Günlerce canlı yayınlar ile, bilimsel açıklamalar, bilimsel çıkışlar çeşitli çeşitli laflar ile bazen ajite edici çoğu zaman da yerici çözümler üreten yaklaşımlar sergilemeye çalışıyor, çalışıyorlar.
İyi bir gelişme de olmuyor değil. Elbette ki oluyor. Eskiden 3 günden fazla sürmüyordu unutmamız şimdi de 5 günden fazla sürmüyor…
Doğal afetler ülkesiyiz.
Afetlere karşı daha dirençli nesiller yetiştirmenin en önemli en kalıcı ve en ucuz yolu eğitimden geçmektedir.
Temel afet bilinci ve temel ilk yardım bilinci eğitimlerinin ilkokul seviyesinden itibaren müfredata alınması bir kamu vicdanı sorunudur. Ve bu sorumluğu yerine getirmeyenler de bu sorundan sorumludur…
Burada topu hemen kamu idaresine atarak da taca çıkartmaya çalışmayınız lütfen. Siz de sorumlusunuz, eşiniz de çocuklarınız da.
Evlatlarınızdan daha fazla sorumlu olmamanız için lütfen şimdiden yüreğinizden geleni ellerinizle, ayaklarınızla, gözlerinizle yapınız…
Örgütlü toplumun güçlü toplum olduğunu her fırsatta dile getiriyorum biliyorsunuz. AKUT Arama Kurtarma Derneği; bu ülkenin ve cumhuriyet çocuklarının yarattığı en değerli sivil örgütlenmelerimizden birisidir.
Başta insan hayatı olmak üzere tüm canlı yaşamına, gönülden gönüllü olarak, dürüstçe, herhangi bir karşılık beklemeksizin başı dertte olan her canlın yardımına koşmayı ilke edinmiş, şiar edinmiş bu insanların sayısının daha da artmasına ihtiyacı var aslında bu ülkenin.
Herkes gibi anne, baba, eş, kardeş, evlat, kadın ve erkekler.
Herkes gibi çocukları, evleri, işleri, sıcak yatakları var.
İşi olan çok ama işi olmayanda var…
Üstelik tek sevdaları da değil.
Sevdikleri de var sevenleri de.
Ama bir farkları var ki işte o ender bulunan özelliklerden biri.
Gönülden gönüllü olmaları, yaşadıkları vatanı/dünyayı lafla değil eylemle sevmeleri…
Bunun için eğitim almak, eğitim vermek, enkaz tozu yutmak, Şubat ayında ıslanmak, çamura bulanmak, acıktığı halde eğitmenlerinden aldığı eğitimle karnını doyurmak, susuzluğunu gidermek gerek…
Neden?
Sadece bu insanlar mı yaşıyor bu topraklarda…
Elbette ki hayır.
Zor gelen zaman ayırmak, zor gelen borcuna sahip çıkmak…
Tüketmekle bitiremeyeceğimizi sandığımız ve tüketirken ha bire borçlandığımız kutsal yaşama olan borçlarınızı, bu topraklara, bu denizlere, bu ormanlara ve en önemlisi de aldığınız her nefese karşılık artırdığınızın farkındamısınız?…
Ödemenizin zamanı gelmedi mi?
Ve illa ki ödemeniz için nefes vermeniz mi gerekiyor…
AKUT Arama Kurtarma Derneğinin  Ege bölgemizde örgütlenmiş; Seferihisar, İzmir, Kuşadası, Manisa, Marmaris, Kaş/Kalkan, Denizli ve İstanbul operasyonel ekiplerinden 80 civarında gönüllüsü;  AKUT Bodrum Kürşat Avcı Operasyon merkezinde zorlu enkaz ve yönetim eğitimlerini hızla tamamlıyor.
İNSARAG Standarlarında gerçekleştirilen eğitimlerin sadece Ege bölgesi ekipleri ile sınırlandırılmadığını ülke genelinde 27 operasyonel ekibi ve 2500’e yakın aktif gönüllüsü ile de devam ettiğini biliyoruz.
“Atın irisine doru, yiğidin iyisine deli” diyen atalarından gelen kanla “Felaket başa gelmeden evvel önleyici ve koruyucu tedbirleri düşünmek lazımdır, geldikten sonra dövünmenin yararı yoktur” diyen, ışığı ile yolumuzu aydınlatan Ata’larının izinden giden bu insanlar var oldukça bu toplum örgütlü toplumun gücünü çok daha iyi anlayacaktır.
AKUT var Hayat var
Vahdi SARIKAYA
0532 405 91 60