Değişim Seninle, Benimle Bizimle başlar
Reklam
Reklam
Psk. Dilek Karadağ Selçuk

Psk. Dilek Karadağ Selçuk

Engelli Çocuk Genç ve Yaşlı Rehb. Kon. Uzm

Değişim Seninle, Benimle Bizimle başlar

06 Eylül 2019 - 16:41

Değişim Seninle, Benimle Bizimle başlar, birde yepyeni bir hamle gerekmektedir.
“Mış gibi” değil, yepyeni bir hamle gelmektedir.
Yine şiddet, yine istismar- hem de her yerde- tamda burnumuzun dibinde. Peki, ne yapmalıyız? Çocukları ve kadınları bu şiddet sarmalından nasıl korumalıyız? Kentimizde ve ilçemizde yaşayan ailelerden bu konuda endişeli sorular arttı. Son günlerde görüşmelerim sırasında çocuklarını cinsel istismar konusunda nasıl uyaracaklarını, onları nasıl koruyacaklarını öğrenmek istiyorlar.
Kadınlara ve kız çocuklarına yöneltilmiş şiddete HAYIR demek için toplumun her kesiminin duyarlık ve dayanışmayla birlikte gereken hassasiyeti, mücadeleyi göstermesi gerektiği çok açık bir gerçektir. Cinsel istismarla mücadele toplumsal bir sorumluluk ve anayasal bir zorunluluktur. Çocukların fiziksel- duygusal- cinsel yönden istismar ve ihmal edilmesi sosyal bir konu ve toplum sağlığı sorunudur. Çocuk istismarı bir çeşit şiddet döngüsü haline gelebilmektedir. Bu günün çocuk istismarı yapan kişisi olabiliyor. Çocuklara yönelik her türlü şiddettin toplumun tümü tarafından reddedilmesi, daha iyi bilgi paylaşımı – eş güdüm yoluyla bu tür olayların tespit edilmesi, bildirilmesi ve takip edilmesi, çocukları güçlendirerek şikâyet mekanizmalarının harekete geçirilmesi ve mağdurları yönelik hizmetlerin yaygınlaştırılması için yeni bir hamle gerekmektedir. Cinsel istismar ile ilgili koruyucu önleyici çalışmalara hemen hiç vakit geçirmeden ağırlık verilmeli ve özellikle ailelere ve ardından çocuklara iyi kötü dokunuş ve bedenleri üzerinde istenmeyen davranışlara izin vermeme, çocukların bedensel söz haklarının farkına varmaları konulu eğitimler okullarda, eğitimcilere, ailelere, çocuklara, v.b. her yerde eğitimler, bilgilendirici toplantılar düzenlenmeli.
İlk adım - çocuğun ve kadının temel insan haklarını - ebeveynlere - çocuklara - kurumlara - destek hizmet verenlere koruyucu - önleyici çalışmalar yürütmek olmalıdır. Bunun içinde belediyeler, stk’lar, okullar, hastaneler, basın, barolar, aileler bir araya gelerek dayanışmayla, el ele iş birliği içinde ortak mücadeleye sürdürmeliyiz.
Yepyeni bir anlayışla, yepyeni bir hamle gerektiği çok açıktır.

Psk. Dilek Karadağ Selçuk
Engelli Çocuk Genç ve Yaşlı Rehb. Kon. Uzm.