Birimiz Hepimiz İçin, Hepimiz Birimiz İçin
Reklam
Reklam
Psk. Dilek K.Selçuk

Psk. Dilek K.Selçuk

Engelli Çocuk Genç ve Yaşlı Rehb. Kon. Uzm

Birimiz Hepimiz İçin, Hepimiz Birimiz İçin

02 Nisan 2020 - 12:26

  Zor günlerden geçiyoruz, toplumsal bir mücadele içindeyiz.
  Coronavirus ile mücadele ederken kendimizin, yakınlarımızın, dostlarımızın, komşularımızın sağlığını korumak için dikkatle hareket etmeliyiz.
  Dünyada ve Ülkemizde salgın halini alan (covid19) hastalığına karşı fiziksel olarak bedenimizi korumamız gerektiği gibi, Ruh sağlığımızı da korumamız çok önemli.
  Olağan üstü olan bu içinden geçtiğimiz süreçte, hepimiz kaygı, sıkıntı, üzüntü, korku veya öfke, endişe duyguları hissedebiliriz, ard arda döngü hâlinde, birini ya da birkaçını birden hissediyor olabiliriz. Bu duyguların hissedilmesi olağandır. Salgının yaşandığı ve tüm dünyanın etkilendiği bu içinden geçtiğimiz belirsizlikler ve kontrol edilemezlik hâli, sebebiyle hissedilen duygular,/"kaygı hali" bir duygu olup hastalık değildir ve bize zarar vermez, tersine bizi hayatta tutan bir duygudur. Kaygının azı karar çoğu zarardır,, "evet korkuyoruz" "evet kaygılıyız" bu duygularımızı fark edip bastırmadan, kendimize ve yakınlarınızla sohbette ifade edebiliriz. 
  Kaygılanmaktan telaşa kapıldığımızda ya da kaygı şiddetlendiğinde "kaygı bozukluğu/panik bozukluk" gibi hastalıklara neden olabilir.
  Kaygının artması, vücuttaki stresi artırmakta, stresin sürekli bir hal alması ise, vücudumuzu özellikle bağışıklık sistemimizi olumsuz etkilemektedir,
  O nedenle;  her iki sebeple hem fiziksel sağlığımızı korumak, hem ruhsal sağlığımızı korumak için sakin kalıp, sağlıklı düşünüp üzerimize düşenleri yaparak korunabilir, koruyabiliriz.
  Sizlere, ruh sağlığımızı koruyabilmek, stresimizi azaltmak için kısacık, neler yapabiliriz dikkatlerinize sunmak istiyorum;
  *Kaygılı ve sıkıntılı hissetmenizi artıracak haberleri izlemekten, okumaktan, dinlemekten kaçınmalıyız.
  *Gün içinde sadece" belli saatlerde" belirleyip o saatlerde güvenilir kaynaklardan, TV, sağlık bakanlığı, dünya sağlık örgütü, bilgi sahibi olmayı tercih etmeliyiz.
  *Ev içinde sınırlı olsak bile günlük aktivitelerimizi devam ettirmeliyiz.
  *Zihnimizi, bedenimizi rahatlatacak kitap okumak, film izlemek, örgü örmek, resim yapmak, yazı yazmak, müzik dinlemek, hafif egzersizler yapmak, meditasyon yapmak, hoşunuza gidecek işlerle meşgul olabiliriz.
  *Kendimize sık sık hatırlatmamız gereken bir şey var; bu salgın bir yerde son bulacak... Doğru önlemler alınırsa ve kişisel olarak bizde toplumun bir parçası olarak doğru davranırsak
  Kendimizi ve sevdiklerimizi koruyabiliriz.
  "Biz" bilinci ile dayanışmacı ve kolektif bur mücadele yolu yaratmak zorundayız, bu salgınla ancak öyle başa çıkabiliriz. Birimiz Hepimiz İçin
  Hepimiz birimiz için…
 
Psk.Dilek Karadağ Selçuk