Cildimiz en kıymetli hazinemiz bırakalım nefes alsın !!
Reklam
Reklam
Emine Hepuysal

Emine Hepuysal

Estetisyen

Cildimiz en kıymetli hazinemiz bırakalım nefes alsın !!

29 Ağustos 2022 - 11:36

  Cildimizi nasıl nefes aldırırız ve güne nasıl zinde başlarız ?
  Cildimiz tıpki bir çiçeğe benzer susuz ve vitaminsiz kaldığında kuruyup gider. Gün içinde farkında olmadan sürekli çalışan bedenimiz evde, işte, sokakta günün nasıl geçtiğinin farkına varamadan yorgun düşer. Yorulan cilt nefes almak ister temizlenmek, tazelenmek ister.
  Günümüz ekonomi şartlarına bakarsak artık evimizde olan malzemeleri değerlendirmek öncelikli sırada. Hem ekonomik hem de sağlıklı bir maske tarifimle cildiniz tazecik olacak aynı zamanda leke ve sivilceler içinde etkili olucaktır. Öncelikle cildimizi akşam yatmadan önce tüm kirden ve yağdan arındıralım bunun için günlük kullandığınız bir temizleyiciyi tercih edebilirsiniz. Ardından maskemizi uygulayabiliriz.

TAZELEYİCİ MAYDONOZ MASKESİ
1 bağ orta boy maydanoz
1 çay kaşığı taze limon suyu
2 çay kaşığı bal
Yapılışı; Bol suyun içerisinde beklettiğiniz maydanozları saplarını çıkartın ve yapraklarını bir bıçak ile ince ince dilimleyin. Ardından kıvam alana kadar havanda ezin. İçerisine bal ve limon suyunu ekleyerek iyice karıştırın. Ardından yüzünüze uygulayıp 15 dakika boyunca hiç hareket ettirmeden bekletin. Soğuk su ile temizleyebilirsiniz. Yüzünüzde oluşan ölü cilt hücrelerini ve birikmiş kir tabakasını temizlemek için de haftada 3 kez, en az 1 er gün ara vererek bu maskeyi deneyebilirsiniz.
Yapılan bir araştırmada maydanoz suyunda bulunan çinko oranı oldukça yüksek olduğundan cildin kan akışını hızlandırarak hem göz altı morluklarını gidermede hem de sivilceleri yok etmede rahatça kullanabileceği öneriliyor. Cildinizin Ph değerini ve yağlı ciltlerdeki yağ oranını dengeleyen maydanoz, cilt enfeksiyonlarında da kullanılabilir. (Özellikle akne sorunlarında)

YORUMLAR

  • 0 Yorum