Reklam
Reklam

Üreticiler İçin Yeni Bir Kazanç Kapısı "KUMKUAT"

Üreticiler İçin Yeni Bir Kazanç Kapısı KUMKUAT (Kamkat) yetiştiriciliği. Hayrettin Uçak’dan Kumkuat meyvesi üretilmesi için çağrıda bulundu.

Üreticiler İçin Yeni Bir Kazanç Kapısı "KUMKUAT"

Üreticiler İçin Yeni Bir Kazanç Kapısı KUMKUAT (Kamkat) yetiştiriciliği. Hayrettin Uçak’dan Kumkuat meyvesi üretilmesi için çağrıda bulundu.

Üreticiler İçin Yeni Bir Kazanç Kapısı
24 Nisan 2019 - 13:02

Ege İhracatçılar Yaş Meyve Sebze birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, geçtiğimiz günlerde Oluşum TV’ye konuk oldu. Röportajda üreticilerin KAMKAT (Kumkuat) meyvesi üretimi için üreticilere çağrıda bulundu.
  Uçak; “Seferihisar’da alternatif meyve üretimi konusunda bir araştırma yaptık, limon, nar ve diğer ürünler bölgede poyraza çok açık olmasından dolayı mahsul elde edemedik. Seferihisar da biliyorsunuz narenciye özellikle de satsuma mandalinası yetiştiriciliği mevcut. Burada hava şartları ne olursa olsun -7 yi görmesine rağmen ürün bozulmadı. Ben hem ihracatçıyım, hem üreticiyim. Benim aklımda bir ürün var araştırmalarım sonucu elde ettiğim Kumkuat (Kamkat) dediğimiz bir meyve var. Mandalinanın bir benzeri küçük ve bunu kabuğuyla da yiyebiliyorsunuz. Çok faydalı olan bir ürün aynı zamanda çok pahalı bir ürün katma değeri yüksek buradan üreticilerime seslenmek istiyorum. Bu ürünü yetiştirebilirsiniz. Ciddi anlamda da bir gelir elde edilebilir. Denemekte fayda var.” Dedi.
 
  Seferihisar İlçe Tarım Müdürü Ali Özdemir Oluşum Haber’e yaptığı açıklamada, şöyle konuştu. “
  Kamkat, Şu ana kadar yapılan çalışmalar doğrultusunda en iyi performansı gösterdiği carrizo sitranjı üzerine, T göz aşısı yapılarak üretilir. Erkek ve dişi organları aynı çiçek üzerinde ve kendine verimli olduğundan tek bir kamkat bitkisi her yerde çiçeğe ve meyveye yatabilmektedir. Akdeniz bölgesinde temmuz ağustos ayı sonlarına doğru çiçek açmakta, meyve oluşması ağustos sonu ile eylül ayı içersinde olmaktadır. Meyveleri iri zeytin büyüklüğünde olup şubat mart aylarında yeme olgunluğuna erişmektedir. Meyve koparılmazsa bir yıl bitki üzerinde kalabilmekte, aynı lezzetle yenebilmektedir. -4 derece sıcaklığın altına düşmeyen yerlerde yetiştirilebilir. havadar, aydınlık, uzun süre direkt güneş ışığı alabilen alanlardan hoşlanır. Güneş ışığının yetersiz olduğu durumlarda çiçek açmaz, meyve vermez ve yaprak döker. Bitki bodur yapıda olduğu için sadece genç bitkilerin saksısı 2 yıl sonra değiştirilmelidir.
 
Toprak isteği
  İdeal toprak Ph değeri  6,5-7 civarında olmalıdır. Organik maddece fakir olmayan toprakları sever. Hazırlanacak harcın nispeten gevşek yapılı, havalanmaya imkan veren nitelikte olması arzu edilir. Topraktaki  nemin aşırı kaybına yol açmayacak şekilde, aşırıya kaçmaksızın dengeli bir sulama rejimi uygulanmalıdır. Yazın haftada 1, kışın, 10-15 günde, tercihen kireçsiz su ile sulanmalıdır.

Gübreleme
  Mart-nisan aylarında bir miktar azotlu gübre uygulanmasında fayda vardır. Çiçeklenmeden sonra küçük meyveler oluştuğunda çoz az bir miktar daha azotlu gübre uygulanması yerinde bir uygulamadır. Kış aylarında çıkarken de fosfor ve potasyomlu gübre uygulanmasında fayda vardır. İlkbahar ve ya aylarında, 15 günde bir 2 g1 elementli kompoze gübre verilmelidir.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum