Reklam
Reklam

Seferihisar'da 'Önce Yaya' uygulaması yapıldı

İçişleri Bakanlığı'nın trafikte yaya önceliğine dikkat çekmek için başlattığı 'Önce Yaya' projesi kapsamında Seferihisar ilçesinde bulunan yaya geçitlerinde uygulama yapıldı.

Seferihisar'da 'Önce Yaya' uygulaması yapıldı

İçişleri Bakanlığı'nın trafikte yaya önceliğine dikkat çekmek için başlattığı 'Önce Yaya' projesi kapsamında Seferihisar ilçesinde bulunan yaya geçitlerinde uygulama yapıldı.

Seferihisar'da 'Önce Yaya' uygulaması yapıldı
02 Ekim 2019 - 14:58

İçişleri Bakanlığınca, 2019 yılı "Yaya öncelikli trafik yılı" ilan edilmesi nedeniyle Seferihisar İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler Şehit General Temel Cingöz Caddesi üzerinde bulunan Asil Nadir Lisesi ve Müşerref Hepkon ilköğretim okulu önünde bulunan yaya geçidinde uygulama yaptı.
Seferihisar İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı 23 polis ve 2 komiser Seferihisar ilçesinde yaya geçidi olarak kullanılan yerlerde uygulama yaparak sürücüleri bilgilendirdi. Seferihisar Kaymakamı İlhan Abay'ın da katıldığı uygulamada yayalara öncelikli yol hakkı tanımayan sürücülere broşür dağıtılarak  "Önce Yaya' projesi" hakkında bilgi paylaşıldı.

Kurallara uyan sürücülere teşekkür etti
Seferihisar Kaymakamı İlhan Abay, yanına aldığı bir çocuk ile birlikte yaya geçidinden geçti. Yayalara öncelikli yol hakkı konusunda sürücüleri bilgilendiren Abay, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Geçtiğimiz aylarda trafik polislerimizle birlikte yaya kavşaklarımızda bir farkındalık programı yapmıştık. Bakanlığımız yeteri kadar uygulanıp uygulanmadığını takip ediyor. Tekrar zihinlerde bunu tazelemek için 2 Ekim'de Türkiye genelinde tekrar bir farkındalık programı yapması için talimat gönderdi. Biz bugün Şehit General Temel Cingöz Caddesi üzerinde bulunan Asil Nadir Lisesi ve Müşerref Hepkon ilköğretim okulu önünde bulunan yaya geçidinde bir farkındalık yapmak istedik. Trafik memurlarımız ve çocuklarımızla birlikte karşıya geçerek sürücülerimizin buna ne kadar riayet ettiğini görmek istedik" ifadelerini kullandı.

Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz
2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 74'üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle "sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar" hükmü getirilmiştir.

İçişleri Bakanlığı tarafından 2019 yılı "Yaya Öncelikli Trafik Yılı" olarak ilan edilmiştir. Yaya güvenliğini sağlamak üzere “Devletin tüm unsurlarıyla konunun takipçisi ve nöbette olduğunu göstermek” amacıyla başta okullarımız olmak üzere bütün kamu kurum ve kuruluşları hizmet binalarının önünde ve diğer yaya geçitlerinde Kaymakamımız Sayın İlhan ABAY ve emniyet görevlileri tarafından “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz”  sloganıyla 02 Ekim 2019 Çarşamba günü 13:00–15:00 saatleri arasında “Yaya Geçidi Nöbeti” farkındalık etkinliği düzenlenmiştir.
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum