Reklam
Reklam

Konut satış ve kira değerlerinde de artış!

EVA Gayrimenkul Değerleme Yöneticisi Bahar Şenyurdusev, Yapılan incelemelerde, 2021 yılı Eylül sonu itibari ile son 1 yıl içerisinde kira değerlerinde ortalama %20-25 civarında artış yaşandığı gözlendi.” dedi.

Konut satış ve kira değerlerinde de artış!

EVA Gayrimenkul Değerleme Yöneticisi Bahar Şenyurdusev, Yapılan incelemelerde, 2021 yılı Eylül sonu itibari ile son 1 yıl içerisinde kira değerlerinde ortalama %20-25 civarında artış yaşandığı gözlendi.” dedi.

Konut satış ve kira değerlerinde de artış!
03 Aralık 2021 - 15:55

TÜİK verilerine göre, 2020 yılı Ocak-Ağustos döneminde İzmir’de toplam 66 bin 090 adet konut satılırken, bunun yaklaşık %51’i ipotekli satış, %49’u diğer satış olarak gerçekleşti. 2021 yılı Ocak-Ağustos döneminde ise toplam 45 bin 196 adet konut satışı yapılırken, bunun %22’si ipotekli satış, %78’i diğer satış olarak gerçekleşmişti.
2020 yılı içerisinde yaşanan deprem, pandemi, piyasa koşularında yaşanan değişimler ve faiz indirimleri gibi etkenlerden İzmir konut piyasası da etkilendi. İzmir’de toplam 66 bin 090 adet konut satılırken, bunun yaklaşık %51’i ipotekli satış, %49’u diğer satış olarak gerçekleşti. İzmir’de en çok talep gören ilçeler ise Çiğli, Bornova ve Karşıyaka oldu. Çiğli'de 2 ve 3+1 dairelerde kira değerleri m2 40-75 TL arasında değişirken, Karşıyaka'da ise 50-90 TL, Bornova'da ise 50-100 TL arasında.
EVA Gayrimenkul Değerleme Yöneticisi Bahar Şenyurdusev, 2020 yılında başlayan pandemi süreci ve yaşanan İzmir depreminin etkisi ile birlikte İzmir'de konut piyasasındaki tercihlerin de etkilendiğinin altını çizerek, “Pandemi süreci ile birlikte bahçeli villa tipi konutlara, sosyal donatı alanları ile birlikte tasarlanmış sitelere ve yaşanan depremin ardından deprem yönetmeliğinden sonra inşa edilen yapılara olan talep arttı. Değişen taleplere bağlı olarak da konut satış ve kira değerlerinde de artış yaşandı. Yapılan incelemelerde, 2021 yılı Eylül sonu itibari ile son 1 yıl içerisinde kira değerlerinde ortalama %20-25 civarında artış yaşandığı gözlendi.” ifadelerini kullandı.
Şenyurdusev, yaşanan talep değişimi ile İzmir merkez ilçelerinde tercih edilen bölgelerin; site tarzı ve yeni yapılaşmaların yoğunlaştığı Çiğli Ataşehir Mahallesi, Karşıyaka Mavişehir bölgesi ve yeni konutların yoğunlaştığı Şemikler, Nergis, Örnekköy Mahallesi civarı, Bornova’da Evka 3 Mahallesi, Mevlana Mahallesi ve Yeşilova Mahallesi, Narlıdere-Balçova bölgesi olduğuna dikkat çekti. Çiğli'de 1, 2 ve 3+1 dairelerde kira değerleri m2 40-75 TL arasında değişirken, Karşıyaka'da ise 50-1000 TL, Bornova'da ise 50-100 TL arasında

Yeni kent merkezi planları doğrultusunda karma kullanımlı yüksek yapıların bulunduğu Bayraklı Salhane ve Konak Liman arkası bölgelerinin de üst gelir grubu tarafından tercih edilen bölgeler arasında yer aldığını sözlerine ekleyen Şenyurdusev, İzmir gayrimenkul piyasası hakkında önemli bilgiler aktardı:

“Villa tipi bahçeli konut tercihlerinde öne çıkan ilçeler Güzelbahçe, Urla ve Kemalpaşa olarak dikkat çekiyor. Güzelbahçe bölgesi gerek merkeze yakınlık gerekse villa tipi yapıların yoğunlaşması nedeni ile tercih edilen bölgelerden. Urla bölgesi ise pandemi döneminde özellikle farklı illerden de İzmir tercih edenlerin, öncelikle tercih ettiği bölgelerden olup, bu bölgede konut değerlerinde ve buna bağlı olarak kira değerlerinde artış yaşanmıştır. Kemalpaşa ilçesi ise Ankara otoyolunun da açılması ile birlikte, İzmir Merkeze erişimin kolaylaşmasına bağlı olarak tercih edilen bölgeler içerisinde. Bölgede villa tipi yapıların yoğunluğunun da arttığı gözlenmektedir.
Yaşanan talep değişimleri, kentin coğrafi özellikleri, arsa stoku, ulaşımdaki çeşitlilik gibi faktörlere bağlı olarak kentin büyüme eğiliminde öne çıkan bölgeler, doğuda Bornova, kuzeyde Çiğli-Menemen, batıda ise Narlıdere-Güzelbahçe-Seferihisar istikameti olarak dikkat çekiyor. Kent merkezinde ise yeni yapı üretimi kentsel dönüşüm projeleri ile gerçekleşiyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum