Reklam
Reklam

İzsu'dan Yüksek su faturaları hakkında açıklama

Ulamış mahallesinde yaşayan vatandaşlar kullandığı su faturası normal standartlarda gelirken bu ayki faturanın 4 katı artması vatandaşları şaşkına çevirdi.

İzsu'dan Yüksek su faturaları hakkında açıklama

Ulamış mahallesinde yaşayan vatandaşlar kullandığı su faturası normal standartlarda gelirken bu ayki faturanın 4 katı artması vatandaşları şaşkına çevirdi.

İzsu'dan Yüksek su faturaları hakkında açıklama
26 Eylül 2019 - 15:13

Su faturasını görünce şaşıran Bahçeşehir sakinlerinden A.Yaylan, bizler yurtdışında yıllarca çalıştık buraya gelip yerleşmek doğa ile iç içe bir hayat kurmak istedik. Ağaçlarımız ve çimlerimiz var. Sulama yapmak zorundayız. Normalinden çok yüksek 7 bin lira faturayla karşılaştım. Kendi kanalizasyonumu kendi imkânlarımla yaptım. Katı atık bedeli bize gelen bir ekstra hizmet yokken ben bu kadar yüksek gelen fatura karşısında şaşkınım.” Dedi.
Ulamış mahallesinde ikamet eden bir vatandaşta aynı durumdan muzdarip olduğunu ileterek, gelen faturaya tepki gösterdi. Vatandaş, “C.G. bizler yıllardır burada ikamet ediyoruz. Yıllardır gelen faturamız belliydi bu aylarda bir anda yüksek gelmesine çok şaşırdık. İzsu birimleri bu uygulamayı şayet muhtarlıklara bildirdiyse bize muhtarlıktan herhangi bir bilgi gelmedi, bir şey söylenmedi. Diye durumdan yakınan vatandaş, Allahtan tarım sulamamız yok komşuların ve mahalle sakinlerinin de iki bin liraya yakın bu ay fatura ödediklerini de duyunca çok şaşırdım.” Dedi.

İZSU ABONE BİRİMİ AÇIKLAMASI 
5216 kanunda geçen köyler mahalle olduğu için bir kanun vardı. Açılan yerlerde 5 yıl indirimli hakları vardı. 4/1 kadar indirim tarife uygulanmıştı. Kemalpaşa, Aliağa’da vardı bu uygulama 18 Temmuz 2019 tarihinde geçen uygulama da bu indirim kanunu iptal edildi. Tüm köyler ilçe tarifesine döndü.
Ulamış mahallesinde yaşayan vatandaşın kullandığı su faturası 40 – 50 tl gelirken bu ayki faturanın 291 tl gelmesi vatandaşı şaşkına çevirdi. Bu konuya özel gazetemize açıklama yapan İzsu Abone yetkilisi, “Devletin köylere mahalle uygulaması 18 Temmuzdan sonra bize gelen yazılı olarak bildiri geldi. Bizlerde bu evrakı İzmir Büyükşehir Yerel Hizmetler kanalıyla Muhtarlara önceden bir bildirildi. Buna rağmen gelen vatandaşlarımız konuyu şikâyetleriyle bildirenler oluyor. Biz durumu elimizdeki evraklarını göstererek konunun bizimle bir alakası olmadığını devletin yasal düzenlemesi gereği köylerin mahalleye geçiş uygulamasındaki indirim süresinin bittiğini artık ilçe tarifesine göre yararlanacağını söylüyoruz. Sağ olsun vatandaşlarımızda anlayışlı bir şekilde durumu olağan karşılıyorlar.” Dedi.
Ayrıca Tarım arazilerdeki sulama uygulaması indirim uygulamasından ÇKS gibi tarım uygulamalarındaki tarlası olanlara belli indirim uygulanıyor.” Dedi. 
 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Ayhan Altay
  10 ay önce
  1- Akarca'da oturan bizler bahçemizin yeşil kalabilmesi için yıllardır yüksek fatura ödüyoruz.Belediyenin yapması gereken bahçe sulama için niteliksiz ucuz su sağlamak olmalı ama tüm şebekenin yanına paralel bir bir şebeke gerektiren bu durumu başarmaları güç. Tabii ki istenirse başarılır. Bir yerlerden başlanması gerek.
 • İnal
  10 ay önce
  Büyükşehirden Seferihisar halkı olarak jest beklerken Su kazığı geldi. Gödence gölcük velhasıl bütün halk tedirgin ve şikayetçi. Seferihisar halkı olarak biz bunu hak etmiyoruz.