Reklam
Reklam

Engelsiz Seferihisar Derneği "Sanat Farkındalıktır"

Engelsiz Seferihisar Derneği tarafından düzenlenen (ESDER) tarafından, engelli bireylerin toplumsal hayatın her alanına katılmalarının önemini vurgulayan programa ilgi yoğundu.

Engelsiz Seferihisar Derneği "Sanat Farkındalıktır"

Engelsiz Seferihisar Derneği tarafından düzenlenen (ESDER) tarafından, engelli bireylerin toplumsal hayatın her alanına katılmalarının önemini vurgulayan programa ilgi yoğundu.

Engelsiz Seferihisar Derneği
04 Kasım 2019 - 13:00

Engelsiz Seferihisar Derneği Birinci kuruluş yıldönümünü “Sanat Farkındalıktır” teması ile gerçekleştirdikleri resim sergisi ile kutladı. Seferihisar Çağan Irmak Salonu’nda açılışı gerçekleşen sergiye vatandaşın ilgisi yoğun oldu.

ESDER Engelsiz Seferihisar Derneği 1 nci kuruluş yıldönümünü ‘’Sanat Farkındalıktır’’ temalı karma resim sergisi etkinliği ile kutladı. Çağan Irmak Kültür Merkezinde  gerçekleşen sergiye Türkiye’nin çok önemli 60 ressamı birer tabloları ile katıldı. Organizasyonu ESDER kurucu üyesi Erdoğan Tuncer ve Küratörlüğünü de resim öğretmeni Özay Malkaya’nın yaptığı sergiye yoğun ilgi vardı. Açılışa Belediye Başkanı İsmail Yetikin eşi Fatma Yetişkin, Seferihisar Yerel Hizmetler Şube Müdürü Gürhan Özata, Seferihisar Belediye Başkan Yardımcıları Nuriye Hepterlikçi, Yelda Celiloğlu, CHP ilçe başkanı Senem Gürer Solak, Kent Konseyi başkanı Ekrem Gün ve yürütme kurulu üyeleri, Seferihisar Şoförler Odası başkanı Hasan Fehmi Abacı ve Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Coşkulu kalabalıkla yapılan açılış öncesi derneği tanıtan barkovizyon izlendi. Daha sonra söz alan dernek başkanı Seyfettin GÖLLÜ derneğin henüz 1 yaşında olmasına rağmen bir çok etkinlikler yaptıklarını ve yapacakları projelerden bahsetti. Dernek yönetim kurulu üyeleri Güler Gencer ve Aysun Topcu sergide emeği geçen Erdoğan Tuncer ve Özay Malkaya’ya plaket verdi. Sergiye katılan tüm ressamlar sahneye çağrıldı ve kendilerine dernek tarafından katılım ve teşekkür belgesi verildi.  

Dernek Başkanı yaptıkları etkinleri şu şekilde anlattı ;
YAPTIKLARIMIZ ;

 1. Orhanlı Ortaokulunda özel eğitim sınıfı düzenledik.
 2. ‘’Engellilerin hayata katılımında erişilebilirlik ve doğru iletişim’’  temalı konferansı vermek için İstanbul’dan Konuşmacı Adem Kuyumcu’yu davet ettik. Konferansın içeriği ise  ; 
A-Engellilerin toplumsal hayata katılımında yerel yönetimlerin, resmi ve özel kurumların yapmaları gerekenler.
B-Toplumu oluşturan bireyler olarak engelliler karşı olan sorumluluklarımız
 1. Yerel seçimler öncesi Belediye başkanı adaylardan Sayın Hamit Nişancı ve Sayın İsmail Yetişkin’e Kent Taahhütnamesi imzalattık.
 2. Balçova’da İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete açılan ‘’Farkındalık Merkezi’’ ne her ay düzenli bir şekilde Seferihisar halkını ve öğrencilerini götürmekteyiz. ‘’Seni Anlıyorum Farkındalık Çalışması’’ adı altında yürüttüğümüz etkinliğe öncellikle Belediye personelinden başladık.
 3. İzmir Müzik Otizm  derneğine üye olan Otizmli bireyleri Sığacık Kale içine konser vermesi için davet ettik. Aileleri ile beraber ağırladık. Önce Adem Kuyumcu’nun konferansı ve daha sonra muhteşem bir konser izledik. Otizmli bireyleri belli bir uğraşa yönlendirildiği zaman neler yapabileceklerini tüm halkımız gördü.
 4. Halk Eğitim Merkezinde özel eğitim alan bireylere kırtasiye yardımı yaptık.
 5. Can Arkadaş Özel Eğitim merkezini ziyaret ettik. Araç gereç ve kırtasiye yardımı yaptık. Karşılıklı bilgi alışverişinde bulunduk.
 6. ‘’Kadına Şiddete Hayır’’  eylemi için Çeşme’den Sığacık’a kadar yüzen milli yüzücüleri karşılayarak dernek olarak destek verdik.
 7. Halk Eğitimin ‘’İşaret Dili’’ kursu açması için görüşmeler yapıldı.
10- Seferihisar’daki 21 Muhtarımıza Tanışma kahvaltısı verdik. Kahvaltıda muhtarlarımızdan şunları istedik. Muhtarlarımızın yardımları ile tüm engelli bireyleri ve ailelerini ziyaret ederek daha detaylı bilgi almak istiyoruz. Bu bilgiler ışığında onlara nasıl dokunabiliriz, topluma katılmasını nasıl sağlayabiliriz konularında proje geliştirmek istiyoruz. Günlük yaşamımızın içinde onları da görmek istiyoruz. Sokakta engelli bireylerin fazlalığı o kentin yaşam seviyesinin yüksek olduğunun işaretidir denildi.
 
YAPACAĞIMIZ PROJELER ;
 1.  ‘’Engelli ve Aileleri İçin Engelsiz Hayat Merkezi’’ ve Mola Evi açılması için çalışmalarımız başlattık. Projenin ön raporunu Belediye Başkanımız Sayın İsmail Yetişkin’ sunduk.
 2. Çocuk Belediyesinde uzun bir ‘’boyama duvarı’’yapılacaktır. Belediye her Pazartesi beyaza boyanacak, hafta boyunca engelli bireyler ve çocuklarımız duvara serbest resim yapacaklardır.
 3. Seferihisar’ın tüm mahallerinde başarılı ve ihtiyacı olan 2 öğrenciye burs vereceğiz. Bu sene için kontenjanımız 2 kişidir. Bu sayıyı artırmak istiyoruz. 
 4. Engelli ve aileleri için olası depremde neler yapmaları konusunda AKUD ile iş birliği yaparak eğitim vereceğiz.
 5. Yine engelli ve ailelerinin bilinçlendirilmesi konularında eğitim çalışması yapılacaktır.

YORUMLAR

 • 0 Yorum