Reklam
Reklam

Cilt Tipinize Göre Doğal Yağların Doğru Kullanımı Nasıl Olmalı ?

Cilt Tipinize Göre Doğal Yağların Doğru Kullanımı Nasıl Olmalı ?

Cilt Tipinize Göre Doğal Yağların Doğru Kullanımı Nasıl Olmalı ?

Cilt Tipinize Göre Doğal Yağların Doğru Kullanımı Nasıl Olmalı ?

Cilt Tipinize Göre Doğal Yağların Doğru Kullanımı Nasıl Olmalı ?
07 Haziran 2022 - 16:23

Komedojenik Olmayan Yağlar Nedir ?
  Cildinizi tedavi edebilen, nemlendiren ve koruyan doğal yağlar, antioksidan ve antimikrobiyal etkileri ve içerdikleri çok sayıda faydalı bileşik sayesinde artık modern bilim tarafından da destekleniyor. Yaşlandıkçada cildimiz sarkmaya ve kırışmaya başlar. Seçip alabileceğiniz birçok cilt bakım ürünü olsa da bazen evimizin bir köşesinde duran farklı amaçlar için kullandığınız yağlar ile değişimler yaratabilirsiniz. Ancak unutmayın çoğu ince çizgi ve kırışıklık 35 ila 50 yaşları arasında görülmeye başlasa da onlar ile savaşmak için bazı rutinlere erken başlamak önemli! Not: Her ne kadar yağlar doğal olsada tüm yağların içeriğindeki etken maddeye karşı cildimiz alerjik tepki gösterebilir, bunun için mutlaka kullanım öncesinde test edilmelidir. 

Yağların Cilt Tipine Göre Seçiminde Komedojenik İçeriğe Göre Kullanımı Nasıldır?
  Kullandığımız ürünlerde bulunan içerikler kalın yapıda ise komedojonik, ince yapılı ise komodejonik olmayan şeklinde sınıflandırılabiliriz yada daha günlük bir tabirle gözenek tıkamayan yağlar da diyebiliriz. Herkes farklı ciltlere sahip olduğu için; bazı insanlara komedejonik olan içerikler iyi gelebilir. Cilt bakımları kişiye özel olup cildimizi iyi tanımalıyız. Komedojenik içeriklerin seviyesini gösteren çizelge bizlere hangi ürünleri seçmemiz cildimiz için daha iyi olabileceği hakkında yol gösteriyor. Komedojenik seviyesi 0 ile 5 arasındadır. Yağlar, komedojenik özelliklerine göre şu şekilde derecelendiriliyorlar:
0 – Gözenekleri hiç tıkamaz 
1 – Gözenek tıkama olasılığı çok düşük 
2 – Orta derecede düşük olasılık
3 – Orta olasılık 
4 – Oldukça yüksek olasılık 
5 – Gözenekleri tıkama olasılığı yüksek 

Cilt Bakımında Kullanabileceğiniz Komedojenik Olmayan Doğal Yağlar 
Argan Yağı: Komedojenik puanlamada sıfır olarak derecelendirilen argan yağı ilk önerimiz oluyor. Tam bir nem deposu olma özelliğiyle saçlarda kullanılması oldukça etkili olan argan yağını cildiniz için de tercih edebilirsiniz. Cildinizi özellikle soğuk mevsimlerde oluşabilecek hasarlara karşı korumak, akne oluşumunu engellemek ve kırışıklık görünümünü azaltmak için argan yağını yüzünüzde uygulamayı deneyebilirsiniz.
Jojoba Yağı: Aşırı yağlı bir cilt tipine sahipseniz ve sebum üretimini kontrol altına almakta zorlanıyorsanız jojoba yağı tam size göre! Cildin doğan yağına oldukça benzer bir dokuda olan bu doğal yağ sayesinde gözeneklerinizin tıkanmasını önleyebilir, akne oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

Kenevir Tohumu Yağı: Tıpkı argan yağı gibi sıfırda derecelendirilen bu komedojenik olmayan yağ, tüm cilt tiplerinin kullanımına uygundur. Yağ asitleri açısından oldukça zengin içeriği ile kenevir tohumu yağı cilde çok daha sıkı bir görünüm kazandırır. Antioksidanlar ile cilt sorunlarını onarmaya ve çevresel zararların etkilerini en aza indirmeye yardımcı olur. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum