Reklam
Reklam

CHP Seferihisar ilçe Başkanı Senem Gürer Solak 1 yılı değerlendirdi

Seferihisar Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Senem Gürer Solak, ilçe yerel seçimlerinde 1 yılı değerlendirdi. Oluşum Haber Editörü Ezgi Yeşil'in sorularını yanıtladı

CHP Seferihisar ilçe Başkanı Senem Gürer Solak 1 yılı değerlendirdi

Seferihisar Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Senem Gürer Solak, ilçe yerel seçimlerinde 1 yılı değerlendirdi. Oluşum Haber Editörü Ezgi Yeşil'in sorularını yanıtladı

CHP Seferihisar ilçe Başkanı Senem Gürer Solak 1 yılı değerlendirdi
02 Nisan 2020 - 12:36

Seferihisar CHP ilçe başkanı olarak seçim zamanından bu yana yapmış olduğunuz örgütünüzle birlikte faaliyetlerinizden bahseder misiniz? 
Biliyorsunuz 31 Mart 2019 Yerel seçimlerinden kısa bir süre önce ilçe başkanlığı görevini üstlendim. Örgütün içinden gelen biri olarak yerel seçimler sürecinde ekibimle birlikte oldukça yoğun bir çalışma temposu yaşadık. Ben her zaman ekip çalışmasına inanan ve başarı sağlamadaki etkisine güvenen bir insanım. Sonuçta Seferihisar Belediye Başkanlığını partimizin adayı Sayın İsmail Yetişkin kazandı. Aslında örgütümüz Seferihisar'dan iki belediye başkanı çıkartmış ve iki değerli başkanımızın seçimleri kazanması için de çok çalışmıştır. Yoğun tempomuzu seçimlerden sonra da devam ettirip yenilenen Denizli Honaz ve İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerine destek olmak amacıyla bu şehirlere gidip örgüt olarak seçim çalışmalarına aktif katılarak destek sunduk.
  31 Mart 2019 öncesi atanmış bir ilçe örgütüydük ancak 2019 sonunda gerçekleşen kongre sürecinden sonra artık seçimle iş başına gelmiş daha güçlü bir ilçe örgütüyüz. Birbirine saygı ve hoşgörü çerçevesinde bakan son derece uyumlu bir ekibe başkanlık ediyorum. Ajandamızda gerçekleştirmeyi planladığımız ve zamana yaydığımız pek çok çalışmamız var.
  Seçimlerin akabinde derhal parti olarak seçim analizimizi yaptık. Bu analizi bir rapor haline dönüştürerek yapacağımız örgütlenme çalışmaları için bir yol haritası hazırladık. İlçemizde partimize kayıtlı olan tüm üyelerimizin bilgilerini güncelledik. Ayrıca ilçe yönetimi olarak Seferihisar'da karşılığını bulacak komisyonlar ve kurullar oluşturduk, hepsinin faaliyet alanını belirleyip planlamalarımızı gerçekleştirdik.
Yakın zamanda İlçe Kadın Kolları ve Gençlik Kolları kongrelerimizi bir şölen havası içinde gerçekleştirdik. Bu süreçte gördük ki ilçemizdeki kadınların ve gençlerin büyük bir çoğunluğu bizimle aynı heyecanı paylaşmakta. 
  Biliyorsunuz İlçe Kadın Kollarımız birlik beraberlik ve dayanışma yemeği gerçekleştirdi. Oldukça kalabalık ve yoğun ilgiyle karşılık bulan bu yemek bize gösterdi ki her gün Seferihisar'da Cumhuriyet Halk Partisi'ne duyulan sevgi ve sempati katlanarak artmaktadır. Bu da bizleri geleceğe dair umutlandırmaktadır. Ben hemen hemen tüm konuşmalarımda halkımızı ve özellikle kadın ve gençlerimizi Cumhuriyet Halk Partisi saflarında birlik olmaya; omuz omuza, yürek yüreğe mücadele etmeye ve güzel ülkemizi aydınlık yarınlara taşımaya davet etmişimdir. Bu daveti buradan sizlerin aracılığıyla yinelemek istiyorum.
  İlçe Gençlik Kollarımız oldukça aktif durumda heyecanla çalışmalarını sürdürüyorlar. Ülke sorunlarını Seferihisar'ı kendi aralarında ve bizlerle konuşuyor ve geleceğe dair planlar kuruyorlar. İnanın gençlerimiin bu çabasına ve ülke sevgisine tanıklık etmek Mustafa Kemal Atatürk'ün neden cumhuriyeti genç nesillere emanet ettiğini bir kez daha anlamama sebep oluyor. Hepimize heyecan katan gençlik kollarımın her bir üyesiyle gurur duyuyorum.
  İlçe örgütümüz belediyemizle her daim uyum içinde çalışmaktadır. Belediyemizin gerçekleştirdiği tüm faaliyetlere ve projelere katkı sağlamakta ve destek sunmaktayız.
  24 Ocak 1993 yılında yitirdiğimiz usta gazeteci Uğur Mumcu'yu anma gecesini Çağan Irmak Salonu'nunda yoğun ilgi ve katılımla gerçekleştirdik. Ardından Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlamamız gerçekleşti. Bu türden anma ve kutlama etkinliklerimiz devam edecektir.

Bilindiği gibi bir yılı geride bıraktık, 31 mart 2019 seçimi kazandığınız bu dönemden şimdiye Seferihisar’daki gözlemleriniz neler oldu? 
  1 Nisan 2020 günü yerel seçimlerin gerçekleştirilmesinin üzerinden tam bir yıl geçmiş olacak. Nasıl geçti diye sorarsanız süreci hem ilçe örgütümüz hem de belediyemiz açısından değerlendirirsem şöyle diyebilirim. Durmadan çalış, özveriyle ve severek çalış ve elde edeceğin başarıdan Seferihisar adına mutlu ol şeklinde geçti. Yoğun tempodan asla şikâyetçi değiliz. Zaten siyasete de, zor olduğunu bilerek ve halkımıza hizmet etmeyi amaçlayarak girdik. Seferihisar ve Seferihisar Halkı her şeyin en iyisi layıktır şiarıyla hareket ettik ve bu anlamda halkımıza hem partimizin hem de gönlümüzün kapıları her daim açtık.
  Sayın Belediye Başkanımız İsmail Yetişkin Seferihisar'da karşılığı olan halk tarafından sevilen sayılan bir insandır. Tabii ki kendisi de bu sevginin hakkını veriyor. Kendisiyle görüşmek, dertleşmek isteyen herkesi dinliyor ilgileniyor, derdine derman olmaya çalışıyor. Başkanımızla sık sık sokakta, pazarda ya da bir etkinlikte karşı-laşabilirsiniz halk içinde olmayı çok sevi-yor. Tam anlamıyla bir halk adamı. Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Örgütümüz kendisiyle gurur duyuyor ve hep birlikte gelecek güzel günlere olan yolculuğumuzu devam ettiriyoruz.
  Seferihisar Halkı gerek İlçe Belediye Başkanımız Sayın İsmail Yetişkin'in gerekse İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer'in sunduğu hizmetlerden son derece memnun olduğunu ifade etmektedir. Bu memnuniyetin ardında yatan ise daha önce de ifade ettiğim gibi birbirini tamamlayan ekip çalışmasıdır. Bizler halkımıza daha iyi hizmet vermek amacıyla bu makamlardayız ve gereğini yapmakta da son derece kararlıyız.

Seferihisar CHP ilçe Başkanı olarak Seferihisar Belediyesi başkanıyla birlikte ortak projeleriniz neler oldu? 
  Sayın belediye başkanımız İsmail Yetişkin örgütümüzden gelmiş ilçe başkanlığı görevinde bulunmuş, örgütle hareket etmeye inanan bir insandır.  Birlikte güçlükleri aştığımız örgüte çok destek olmuş içimizden birisidir. Bu anlamda örgütümüz belediye başkanımızla son derece uyum içinde çalışmaktadır. Başkanımızla ilçe yönetim kurulumuz sık sık bir araya gelerek bilgi alışverişinde bulunmakta ortak çalışmalar gerçekleştirmektedir. Başkanımızın seçim süresince halkımıza vermiş olduğu tüm vaatleri zamana yayarak ve örgütünün de desteğini alarak gerçekleştireceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Cumhuriyet Halk Partisi verdiği sözleri tutan Cumhuriyetin birleştirici gücüdür.Seferihisar için hedefleriniz nelerdir? Yeni projelerinizden biraz bahseder misiniz?
  Öncelikle şunu söylemek isterim. Aşkla İzmir ve sevdamız Seferihisar diyerek başladığımız bu yolculukta, yaşadığımız nefes aldığımız ve çok sevdiğimiz bu şehir için hedeflediğimiz ve gerçekleştirmek istediklerimiz hiç bitmeyecek. Hep daha iyisini hep daha güzelini hedefleyeceğiz. Hedeflere ulaştıkça önümüzde yeni ufuklar ve yeni hedefler belirecektir ve biz bunlara ulaşmak için var gücümüzle çalışıyor olacağız. Ortak akılla yönetilen, sorunlarında arınmış bir Seferihisar diyoruz.
  ”Cumhuriyet Halk Partisi Seferihisar örgütüne kadın eli değdi, size güveniyoruz.” sözlerini işitmek takdir edersiniz ki partimize gönül vermiş biri olarak beni son derece gururlandırmaktadır. İlçe başkanlığı görevini çok severek gerçekleştiriyorum. İşim gücüm Seferihisar ve Cumhuriyet Halk Partisi parolam ise çalışmak, çalışmak, çalışmaktır.
  Seferihisar malumunuz bir barış şehridir. İnsanların kardeşçe yaşadığı, ekmeği bölüştüğü, Sanat ve kültürden nasibini almış, gençlerin geleceğe umutla baktığı, kültür mirasına sahip çıkmış, tarımda, turizmde mesafe almış, işçisiyle memuruyla kadın ve erkeğiyle birlik olmuş sağlıklı, güler yüzlü, insanların yaşadığı şehir olmaya devam edecektir.   
  Daha önce de beyan ettiğim üzere ilçemizde gerçekleştirmeyi planladığımız en önemli projemiz, partimize seçimlerde oy vermiş tüm seçmenlerimizi partimiz üyesi yapmaktır. Bunun yanında da elbette partimize oy vermemiş seçmenlere de ulaşıp parti politikalarımızı anlatmak ve yeni oydaşlar kazanmayı da amaçlamaktayız. Bu nedenle örgüt olarak çok yakın bir zamanda oldukça kapsamlı bir örgütlenme çalışmasının hazırlıkları içerisindeyiz. Bu çalışmalar neticesinde partimin oldukça başarı sağlayacağına inanmaktayım.
  Partimiz kadın kolları, gençlik kolları ve partimiz üyelerinin katılımı ve ilçe yönetim kurulumuzun da desteğiyle gerçekleştirmeyi planladığımız sosyal sorumluluk projelerimiz bulunmakta birçoğunun hazırlıkları tamamlandı ancak son günlerde yaşadığımız salgın hastalık nedeniyle projelerimizi ötelemek durumunda kaldık inşallah bu kötü günler sona erdiğinde projeleri tek tek Seferihisar Halkıyla buluşturacağız. 
    
Mart ayı döneminde tüm dünyayı etkisi altına alan covid – 19 virüsü Türkiye’yi de olumsuz etkiledi. Peki ilçedeki önemler sizce yeterli mi? Vatandaşlara bu konudaki mesajınız nedir? 
  Maalesef dünyayı etkisi altına alan ölümcül bir virüsle mücadele etmekteyiz. Hem toplum hem de bireyler olarak zor günler geçirmekteyiz. Herkes büyük bir titizlikle hijyen kurallarına ve sosyal mesafeye uyuyor ancak yine de çok tedirginlik yaşıyoruz. Bu anlamda ilçemizdeki tüm resmi kurumlar ve belediyemiz canla başla çalışmalarını sürdürüyor. Sayın genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nu talimatları doğrultusunda belediyemiz salgın hastalığın başladığı ilk günden itibaren Sayın Belediye başkanımız İsmail Yetişkin'in başkanlığında oluşturulan kriz masasıyla ilçe genelinde çok başarılı bir kriz yönetimi sergilemektedir. Şu anda birinci derecedeki önceliğimiz vatandaşlarımızın sağlığıdır. Biz de Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Örgütü olarak Gençlik Kollarımızla birlikte belediyemizin çalışmalarına katkı sağlıyoruz. Halkımız, bizlere daha önce duyurduğumuz telefon numaralarından günün her saatinde ulaşabiliyor. Genel Merkezimiz tarafından halkımızı bigilendirme maksatlı el ilanları ve afişler hazırlandı. Bunları tüm ilçemize ilan ettik.
  İlçe belediyemiz sokak ve caddeleri kamu kurumlarını ve taşıma araçlarını dezenfekte çalışmalarına aralıksız devam etmektedir. 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlarımıza gıda yardımı, sıcak yemek dağıtımı yine belediyemiz tarafından gerçekleştiriliyor. Bu arada telefonla bize ulaşan büyüklerimiz ihtiyaçlarını bildiriyorlar. Gün içinde alışverişleri gerçekleştirilip kendilerine teslim ediyorlar. Gençlik Kollarımız gönüllü olarak belediye ekiplerimizin içinde görev aldılar. Bu zor günleri toplumumuzun en önemli yapı taşlarından biri olan dayanışma kültürümüzle aşmaya çalışıyoruz. Buradan bu çalışmalarda yer alan başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere, tüm gençlerimize, belediyemiz personeline, resmi kurumlarda görevli olan tüm çalışanlara teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız diyorum.Virüs salgını sebebiyle esnaf ve halk zor durumda olduğunu biliyoruz. Sizce bu devlet tarafından alınan ekonomi paketleri yeterli mi? Vatandaşa nasıl bir kolaylık sağlanmalı? 
  Salgın hastalık nedeniyle hem esnafımız hem de halkımız elbette zor zamanlar yaşamakta. Esnaf dükkânlarımız ya hiç kepenk açmıyor ya da günün belli saatlerinde hizmet veriyor. Büyük bir çoğunluk virüs bulaşır endişesi ile gidip alışveriş yapmaya haklı olarak çekiniyor. Esnafımız yanında çalıştırdığı elemanına ücret ödemekte zorlanıyor. Bunun yanına ödemek zorunda olduğu kirası, sigorta borcu ve vergi borcu da eklenince doğal olarak çıkmaza giriyor. Bazı çalışanlarını ücretsiz izne çıkarılmak durumunda kalıyor. Düşünsenize işsiz kalanların aileleri var, bakmak zorunda olduğu evlatları var. Anlayacağınız durum çok vahim. Buna karşı hükümet tarafından açıklanan bir ekonomik paket var hepimizin bildiği üzere. Açıklanan bu ekonomik paketin dar gelirli vatandaşlarımızın derdine çare bulacağı kanaatinde değilim.
  Sayın genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun hafta başında açıklamış olduğu on üç maddeden oluşan covit-19 la mücadele eylem planında corona viris salgınına karşı izlenecek yol haritasında görüyoruz ki toplumun her kesimini kapsayan yaralarına merhem olacak çareler tek tek sıralanmıştır. Dileğim odur ki Cumhuriyet Halk Partisi'nin açıklamış olduğu bu paket bir an önce hayata geçirilir.

İlçe olarak ne gibi önlemler alınıyor?
  Partimizin açıklamış olduğu ve halkımızın tüm katmanlarına ve onların sorunlarına çareler içeren eylem planı doğrultusunda ilçe genelinde yapabileceklerimizi İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Seferihisar Belediyesi ile birlikte halkımızın sorunlarına dokunmak amaçlı çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu zorlu süreci eğitimle, bilimle, ortak akılla ve dayanışma kültürüyle hep birlikte aşacağımıza inanıyorum. Her karanlık gecenin sonu aydınlık bir sabaha kavuşur. Aydınlık güzel günlere olan umudumuzu yitirmeden var gücümüzle bizlere ihtiyaç duyan halkımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı olarak tüm halkımıza sağlık ve huzur dolu günler dilerim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum