Reklam
Reklam

Biz Sorduk Müftülük Cevapladı

Oluşum tv’ye konuk olan Seferihisar İlçe Müftüsü Kemal Bal, Ezgi Yeşil ile röportaj gerçekleştirdi.

Biz Sorduk Müftülük Cevapladı

Oluşum tv’ye konuk olan Seferihisar İlçe Müftüsü Kemal Bal, Ezgi Yeşil ile röportaj gerçekleştirdi.

Biz Sorduk Müftülük Cevapladı
05 Mayıs 2019 - 17:07

İlçe müftülüğünden Ramazan Mesajı; Özünde rahmet, mağfiret ve bereket duygularını barındıran; yardımlaşma, kaynaşma, dayanışma, paylaşma gibi insani erdemlerin zirveye çıktığı; kardeşlik, birlik ve beraberliğin pekiştiği, faziletlerle dolu olan bir Ramazan ayına daha ulaşmanın sevinç ve mutluluğunu hep birlikte yaşamaktayız.

05.05 Pazar gününü Pazartesi’ne bağlayan akşam ilk teravih namazını kılıp, aynı gecede ilk sahurla beraber oruca niyetlenip 2019 yılı Ramazan yolculuğuna başlamış olacağız.
İnsanlığın kararan ufkunu aydınlatan İlahi Kitabımız Kur’an-ı Kerim bu ayda inmeye başlamıştır. İslam’ın beş temel esası olan oruç bu aya tahsis edilmiştir. Bu ayda tutacağımız oruçlarla sabrı ve nefsimize hakim olmayı öğrenip, aç ve yoksulların halini daha iyi anlamış olacağız. Bu ayda verecek olduğumuz zekat, fitre ve sadakalarla, kuracağımız iftar sofralarıyla buruk gönülleri sevindirip, dostlukları kuvvetlendirip, insani değerleri hakim kılmanın azmi ve gayreti içerisinde olacağız.
Ramazan ayı Kur’an ayıdır, oruç ayıdır, teravih ayıdır, mukabele ayıdır, zikir ayıdır, zekat, fitre ve sadaka ayıdır. Ramazan ayı evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennemden kurtuluş ayıdır. Ramazan ayı cennet kapılarının ardına kadar açıldığı, cehennem kapılarının kapandığı ve şeytanların zincire vurulduğu bir aydır. Ramazan ayı Kadir gecesini içinde saklayan bir aydır. Ramazan ayı ümmetin ayıdır. Ramazan ayı on bir ayın sultanıdır.
Bu duygu ve düşüncelerle bu yılki Ramazan ayı boyunca yapacak olduğumuz tüm ibadetlerin Yüce Rabbimiz tarafından kabul edilmesini, bu ayın başta Manisalı hemşerilerimiz olmak üzere, ülkemize ve İslam Alemine hayırlar getirmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.” Dedi.


 

Biz Sorduk Müftülük Cevapladı

-İlçe Müftülüğünün görevlerinden bahseder misiniz?
-Seferihisar İlçe Müftülüğü olarak görevlerimiz; İslam dininin inançları, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmek şeklinde söyleyebiliriz.

-Seferihisar'da, din hizmetlerinin uygulanabilirliği açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?
-Seferihisar’da  din hizmetlerinin uygulanması, halkımızın programlarımıza icabet etmesi ve destek olmasından ötürü son derece verimli ve katılımlı geçmektedir.

-İlçe camilerimizin durumlarını değerlendirir misiniz?
-İlçemizdeki tüm camilerimiz fiziki olarak son derece iyi durumdadır. Eksiklikleri olan camilerimizde hızla iyileştirmeye devam ediyoruz.

- Camilerde bağış konusuna eğilmek gerekirse Seferihisar’daki camilerin cemaatlerini bağış konusunda cömert buluyor musunuz?
-Cemaatimiz bağış konusunda son derece duyarlıdır. Bu zamana kadar yapılan bütün çalışmalarımızda cemaatimizin yeri her zaman birinci sıradadır. Bu vesile ile cemaatimize tekrar teşekkür ediyorum.
-Müftülük olarak halkı eğitici ve bilgilendirici çalışmalarınız oluyor mu?
-Cami içi olduğu gibi cami dışı hizmetlerimiz de devam ediyor. Vatandaşlarımıza yönelik zaman zaman konferanslar, paneller düzenlemekteyiz. Bunun yanı sıra, önem arz eden konularda vatandaşlarımızda farkındalık oluşturmak adına değişik projelerimiz devam ediyor.

- Aile bütünlüğünün korunması için tavsiyeleriniz nelerdir?
-Aile bütünlüğünün korunması adına sosyal sorunların tespit edilip çözümüne yönelik çalışmalar yapmalıyız. Mevcut aile yapısını ana, baba, eş, çocuklar ve akraba ilişkilerinden kaynaklanan problemler ile ekonomik, sosyal ve kültürel faktörlerin aile üzerindeki etkilerini en aza indirgememiz aile bütünlüğüne katkı sağlayacaktır.

- Toplumumuza baktığınızda sizce, toplum olarak peygamberimizin en çok hangi özelliğine ihtiyaç duyuyoruz?
-Peygamberimizin hangi özelliğine ihtiyacımız vardır sorusu kapsamlı ve o kadar da önemli bir konudur. Kısaca bahsetmek gerekirse, Hz. Peygamber’in en büyük özelliği, kin ve nefret toplumunu sevgi toplumuna dönüştürmüş olmasıdır. İnsanlığın en büyük sorunu sevgi açlığıdır. Onu sevmeye, onunla insanı ve kâinatı sevmeye her zamankinden daha fazla muhtacız. Yüreklerimiz yolunu şaşırdı. Yüreklerimizin, onun kılavuzluğuna ihtiyacı vardır. Boş bırakılmış gönül tahtını gelişi güzel kimselere bırakmış insanların, onun sevgisine ve aşkına ihtiyacı vardır. Yürekleri tükenmiş insanların dünyasında yaşıyoruz. Tükenen bütün yüreklerin Hz. Muhammed’in sevgi ve rahmet dolu soluğuna ihtiyacı vardır.


-Son olarak Seferihisar halkına mesajınız nedir?
-Seferihisar halkına mesajım şu olacaktır. İlçe Müftülüğü olarak bütün personelimiz ile birlikte zaman mefhumu gözetmeden hizmet vermeye, vatandaşlarımızın her türlü ihtiyaçlarını gidermeye hazırız. Her türlü konuda sıkılmadan, çekinmeden bizlere gelebilirler. Aile İrşat büromuzun her türlü soru ve sorunları için arayabilecekleri gibi bizzat Müftülüğümüze de gelerek sorunlarını iletebilirler. Bu zamana kadar bizlere her konuda destek olan bütün Seferihisar'lı hemşerilerimize yürekten teşekkür ediyorum ve Seferihisar Oluşum Haber'e de çalışmalarında başarılar diliyorum.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum