Reklam
Reklam

Avrupa Konseyi Kalkınma Komisyonu İzmir'de toplanıyor

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) - Sosyal İşler, Sağlık ve Sürdürülebilir Kalkınma Komisyonu TBMM ev sahipliğinde İzmir’de toplanıyor.

Avrupa Konseyi Kalkınma Komisyonu İzmir'de toplanıyor

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) - Sosyal İşler, Sağlık ve Sürdürülebilir Kalkınma Komisyonu TBMM ev sahipliğinde İzmir’de toplanıyor.

Avrupa Konseyi Kalkınma Komisyonu İzmir'de toplanıyor
22 Eylül 2022 - 12:23

AKPM Sosyal İşler, Sağlık ve Sürdürülebilir Kalkınma Komisyonu’nun 22 -23 Eylül 2022 tarihlerinde gerçekleşecek sonbahar toplantılarına bu yıl TBMM ev sahipliği yapacak. Toplantılara çok sayıda Avrupalı parlamenter katılırken, Komisyonun Ocak ayından bu yana başkanlığını yürüten CHP Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke’nin de sunacağı raporlar görüşülecek. Komisyon üyesi parlamenterlere, bir süre önce Brezilya’dan İzmir Aliağa’ya gelmek üzere yola çıkan ve çok büyük bir demokratik tepki ile karşılaşan ve bu demokratik mücadele sonucunda geri çevrilen Asbestli Savaş Gemisi konusunda da özel bir saha toplantısıyla bilgi verilecek. Parlamenter heyet bu konuyla ilgili uzmanları da dinleyecek.

15475154-728xauto.webp

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Sosyal İşler, Sağlık ve Sürdürülebilir Kalkınma Komisyonu bu yılki sonbahar toplantılarını İzmir’de gerçekleştiriyor. CHP Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke’nin başkanlığını yürüttüğü Komisyon her iki yılda bir toplantısını, Komisyon başkanlığını yürüten vekilin ev sahipliğinde gerçekleştiriyor. Bu nedenle bu yıl 22 -23 Eylül 2022 tarihlerinde gerçekleşecek toplantılara TBMM ev sahipliği yapacak.

İzmir’de 2 gün sürecek toplantılar kapsamında komisyona çok sayıda rapor sunulacak ve tartışılacak. Bu yılın Ocak ayında Sosyal İşler, Sağlık ve Sürdürülebilir Kalkınma Komisyonu’nun Başkanlığına oybirliğiyle seçilen CHP Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke’nin hazırladığı iki rapor da görüşülecek. Böke’nin “Çalışma Hayatının Geleceği: Emek Haklarının Yeniden Ele Alınması” başlığını taşıyan ve üye devletlere yönelik ilgili konuda bazı tavsiye kararları da içeren rapor Komisyon’da oylanacak ve kabul edilmesi halinde Ekim ayında Strazburg’da toplanacak Genel Kurul’da tartışılarak oylanacaktır.

Komisyon toplantıları kapsamında ayrıca “Dünyada Çocuk İşçiliği”, “Doğal Afetlerin Sonuçlarına Karşı Oluşturulacak Politikalar”, “İklim Krizi’ne Karşı Deniz ve Okyanus Stratejileri”, “Halk Sağlığı Krizleri: Çok Taraflılık ve Sağlık Hizmetlerine Bütünsel Yaklaşım İhtiyacı”, “Çocuklarda Bağımlılığın Önlenmesi”, “Kamu Yönetiminde İklim Krizi Politikaları: Yerel Yönetimler ve Parlamentolar Arasında İlişki” ve diğer bazı konularda oturumlar gerçekleştirilecek.

Öte yandan Komisyon üyesi parlamenterlere, bir süre önce Brezilya’dan İzmir Aliağa’ya gelmek üzere yola çıkan ve çok büyük bir hak mücadelesi örgütlenmesi sonucunda demokratik tepkiyle karşılaşan Asbestli Savaş Gemisi konusunda da özel bir saha toplantısıyla bilgi verilecek. Geminin Türkiye’ye geliş onayının iptal edilmesini ve gemiye geri dön talimatı verilmesini sağlayan yerel yönetimler, toplumsal muhalefet, çevreciler, insan hakları savunucuları, sağlık çalışanları, dünyanın dört bir yanında ve İzmir'de çok aktif bir şekilde, geminin olası sökümünün sağlık ve çevre riskleri konusunda uyarıcı olan sivil toplum kuruluşları söz konusu toplantıda hazır bulunacak. Bu kapsamda parlamenter heyet, hem uzmanları dinleyecek hem de konunun yerel, ulusal ve uluslararası önemini ve etkilerinin boyutunu değerlendirecek.

Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek toplantılarla ilgili bir değerlendirme yapan Komisyon Başkanı ve CHP Genel Sekreteri, İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, “Başkanlığını yürüttüğüm Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Sosyal İşler, Sağlık ve Sürdürülebilir Kalkınma Komisyonu, haklar temelinde ve hukuksal anlamda dünyada yaşanan eşitsizliklerin çözümüne ve kimseyi geride bırakmayan hep birlikte kalkınmanın sağlanmasına odaklanmış bir komisyondur. Türkiye’de bu alandaki hak mücadelesi ve elde edilen kazanımları paylaşabilmek, ülkemizin değerli uzmanlarının bilgi ve birikimlerinin uluslararası platformlarda duyulmasını sağlamak açısından bu toplantının ülkemizde yapılması büyük bir önem taşıyor. Bu açıdan da bu yıl sonbahar toplantılarına Türkiye’de ev sahipliği yapıyor olmamızdan dolayı ayrıca onur duyuyorum. Dünyada yaşanan sosyoekonomik eşitsizlikler ve bizim özelimizde de ülkemizde yaşanan buhran, sosyal adalet, eşitlik ve haklar açısından büyük bir yıkımı gösteriyor. Bunu çözmek, sosyal adaleti sağlayacak bütüncül, kapsayıcı ve sürdürülebilir kalkınma anlayışını kurmak zorundayız. Bu zorunluluk dünya için de geçerli. Bunun için de hep birlikte refah içinde yaşayabileceğimiz, herkesin sosyal imkân ve fırsatlara eşit olarak ulaşabileceği, sosyal eşitlikçi ve kamu kaynaklarının şahsi kazanç için değil kamu yararı gözeterek hak temelli düzeni güvence altına alan bir politika çerçevesine ihtiyacımız var. Ekonomik buhranı en derinden yaşayan ülkemizde özellikle, hep birlikte refah içinde yaşayacağımız, hep birlikte zenginleşeceğimiz bir geleceği, güçlü sosyal devleti inşa ederek kurmak zorundayız. İzmir’de gerçekleştireceğimiz Komisyon toplantılarının da, dünyada ve bizde bu geleceği kurmaya yarayacak yapı taşlarını oluşturmamıza yarar sağlamasını umut ediyorum” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum