Reklam
Reklam

Ulamışlılar onbinlerce ton mandalina parasını hala alamadı

Seferihisar Ulamış'ta geçen yıl onbinlerce ton mandalinayı Türkiye'nin en büyük ihracatçısı Kalyoncu Nakliyat'a satan yüzlerce üretici hala paralarını alamadı.

Ulamışlılar onbinlerce ton mandalina parasını hala alamadı

Seferihisar Ulamış'ta geçen yıl onbinlerce ton mandalinayı Türkiye'nin en büyük ihracatçısı Kalyoncu Nakliyat'a satan yüzlerce üretici hala paralarını alamadı.

Ulamışlılar onbinlerce ton mandalina parasını hala alamadı
04 Kasım 2019 - 11:22

Seferihisar ilçesi Ulamış mahallesinde yaklaşık 4 bin dekar arazide ürettikleri onbinlerce ton mandalinayı Kalyoncu Nakliyat'a satan üreticiler, aradan bir yıl geçtiği halde milyonlarca liraya ulaşan alacaklarını hala tahsil edemediler.
9 Eylül Gazetesi'nin seslerini duyurmasını isteyen üreticilerden Eyüp Kalaycı, geçen yıl Ağustos ayında mandalinaları ağaçta sattıklarını, karşılığında Kalyoncu Nakliyat'ın kendilerine 15 Kasım, Aralık ve Şubat ayın tarihlenmiş senetler verdiğini hatırlatarak şöyle dedi: “Köyde yüzlerce üreticiyiz ve tek geçim kaynağımız mandalina. Bütün girişimlerimize rağmen şirketten bir kuruş para alamadık. Aylarca peşlerinden koştuk. Sıkıntıdayız, atlatacağız, ödeme yapacağız dediler, yapmadılar. Artık hepimiz kendileriyle mahkemelik durumdayız. Ama mahkeme ne kadar sürer, paramızı ne zaman alabiliriz, hiçbirimiz bilmiyoruz.”

Yine borçlanacağız
Geçen yıl mandalina bahçelerinin bakımı için her çiftçinin ortalama 15 bin lira para harcadığını belirten Kalaycı şunları ekledi: “Elektrik, su, gübre, ilaçlama, budama için masraf ettik. Her yıl olduğu gibi ürünümüzün parasını aldıktan sonra borçlarımızı ödeyecektik. Şimdi kimsenin yüzüne bakamıyoruz. Bu yıl için yine borçlanıp masraf ediyoruz, üstelik bu yıl ağaçlarda mandalina da yok... Borç batağında yaşıyoruz ve bu şirketin umurunda bile değil. İktidara yakın olduklarını duyuyoruz, bundan mı cesaret alıyorlar bunu da bilmiyoruz.” Firmanın adı kötüye çıkınca üreticinin artık Kalyon İnşaat'a ürün vermediğini belirten Kalaycı, “Bu sefer taşeron firmalar aracılığı ile ürün toplamaya başlamışlar. Muhtemel yine para ödemeyecekler. Çünkü Alaşehir'de de üzüm üreticilerinden kuru üzüm alıp parasını ödememişler. Bu firma yüzünden mağdur olan şeftali üreticileri de var” dedi. Firmadan 70 bin lira alacağı olan üreticilerden Mehmet Kızıl ise, “Ulamış'ın tek geçim kaynağı mandalinadır. Ama bütün malımızı verdiğimiz halde firma vicdansız çıktı. Şimdi aradığımızda patron çıkmıyor, adamları çıkıyor telefonlara. Bizim haberimiz yok, ne zaman ödeneceğini patron biliyor demeye başladılar. Hepimiz çaresiz durumdayız” diye konuştu.

İki öğrenci okuttuğunu ancak çocuklarının yurt paralarını bile ödeyemediğini anlatan Bekir Aydın Erten ise, “Patronlardan Mustafa Kalyoncu ile Whatsapp'tan yazışıyorum. Ne zaman ödeyeceksiniz diye soruyorum. Sabah hesabınıza yatacak deniyor ama bir kuruş bile gönderdikleri yok” dedi.Bahçelerden sattık
Mağdur üreticilerden Köy Muhtarı Kadir Girginer ise şunları söyledi: “Ulamış ve çevresinde yüzlerce mandalina üreticisiyiz. İhracatçı firma her zamanki gibi geçen Ağustos ayında da geldi ve çoğumuz kilogramı 50 kuruştan mandalinayı bahçelerimizden sattık. Malımızı alan firma yıllardır çalıştığımız, Türkiye'nin en büyük ihracat firmalarından biri. Biz gübremizi veriyoruz, çapamızı, sulamamızı yapıyoruz. Toplama işine karışmıyoruz. Meyve olgunlaşınca firmanın işçileri geliyor, bahçeden kamyonlara yüklüyor. Benim 14 dekarlık bahçem var. Taban gübresinin bir çuvalı 110 lira oldu, ağaçların budamasına 2 bin lira ödüyorum, göktaşı atılması gerekiyor, bedeli bin lira. Su, elektrik, traktöre mazot ayrı masraflar. Maliyetlerimiz çok yüksek ama buna rağmen mandalinanın kilogramı kaç yıldır bahçede 50 kuruş. Oysa markete, manava gittiğinizde kilogramını 5 liradan alıyorsunuz.”

Tek kuruş ödemediler
İhracatçı firma sahibinin mandalinalarını aldığı bütün üreticilere senet verdiğini ancak para tahsil edemediklerini belirten Girginer, “Bu firma çok büyük firma. Ekonomik kriz bu firmayı da etkilemiş. Durumu çok kötüydü ama konkordato bile ilan etmedi. Biraz daha sabredin diyorlar ama nereye kadar sabredeceğiz bilmiyorum. Benim 40-50 bin lira alacağım var. Diğer üreticilerin de öyle... Elimize para geçmedi ama yeni sezon için yeniden bahçelere masraf yapacağız. Herkes neyimi satsam da masraflarımı karşılasam diye düşünüyor. Traktörünü satan var” diye konuştu.Yakında ödeyeceğiz
Firmanın İzmir Bölge Sorumlusu Mustafa Gurbetoğlu, Ulamış'taki üreticileri mağdur ettiklerini doğruladı ve “Çok üzgünüz. Nakit para sıkıntısı içindeyiz. Çok yakında ödemelerimizi yapacağız. Gelecek hafta içinde kimseye borcumuz kalmayacak” diye konuştu.

Erdoğan'dan plaket aldı
1993 yılında Tayyip Kalyoncu tarafından kurulan Kalyoncu Nakliyat Turizm Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi Hasan ve Saffet Kalyoncu tarafından yönetiliyor. İstanbul Havalimanı inşaatını da üstlenen firmalardan biri olan Kalyon İnşaat'ın sahipleriyle yakın akraba olan Kalyoncu Şirketler Grubunarenciye başta olmak üzere tüm yaş meyve sebze ürünlerini ihraç ediyor. Yıllık kapasite 230.000 civarında. Grup 13.000 tonluk depolama kapasitesine sahip. Ro-Ro taşımacılığı da yapan grup, 250 TIR'dan oluşan taşıma filosuyla Türkiye yaş meyve sebze ihracatının yüzde 22'sini karşılıyor. Üstüste birkaç yıldır Türkiye birincisi olan şirket birincilik ödüllerinden birini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan aldı.

Kaynak: 9 Eylül Gazetesi

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum