Reklam
Reklam

SEFEKO Sezona hazır

Seferihisar SEFEKO (Mandalina üreticisi Kooperatifi) olarak uzun yıllardır faaliyette olan tesisi Oluşum Haber ekibi olarak ziyaret ettik.

SEFEKO Sezona hazır

Seferihisar SEFEKO (Mandalina üreticisi Kooperatifi) olarak uzun yıllardır faaliyette olan tesisi Oluşum Haber ekibi olarak ziyaret ettik.

SEFEKO Sezona hazır
17 Eylül 2020 - 13:56

İşletme Satış Müdürü Ahmet Orhon’la keyifli röportaj gerçekleştirdiğimiz kooperatif de yeni sezona hazır olduklarını bildirdi.
İşte o röportajdan;

E.Y: Öncelikle sizi ve SEFEKO’yu tanıyabilir miyiz?
A. Orhon: Öncelikle SEFEKOYA hoş geldiniz ve bu keyifli röportajı bizimle gerçekleştirdiğiniz için, şahsım ve SEFEKO yönetimi kurulu adına size teşekkür ediyorum. SEFEKO çatısı altında 8 yıldır görev yapmaktayım. Ve son 4 yıldan bu yana da SEFEKO işletme ve satış müdürü olarak görevimi sürdürmekteyim. Aynı zamanda bende bir mandalina üreticisi ve tabiki de SEFEKO’nun değerli 66 üyesinden biriyim.

SEFEKO KURULUŞU: SEFEKO 1967 yılında 5 mandalina üreticisi büyüğümüzün bir araya gelmesiyle kurulmuş bir çiftçi kooperatifidir, bu arada hayatta aramızda olmayan her birini rahmetle ve saygıyla anıyorum, onların bu değerli girişimi olmasaydı bugün SEFEKO  ve kooperatifçiliği konuşuyor olmazdık. Üye sayısı 5 kişiyle başlamasıyla 255 üyeye çıkan bir kooperatif olarak yıllarca hizmet vermiş. Fakat daha sonra gerek dikilen ağaçların henüz tam verime geçmemesi sebebiyle kooperatife teslim edilen ürünün düşük rekolte de kalması ki 255 üyenin kooperatife teslim ettiği ürün tonajı maksimum 1000 ton kadar imiş ve bunun gibi bir takım sıkıntılardan dolayı yaklaşık 20 yıl kadar kapalı kaldıktan sonra 2010 yılında herhangi nakit bir dış destek almaksızın tamamen Seferihisar çiftçimizin kendi öz sermayesiyle, görmüş olduğunuz kendine ait 1500 m2alanı kapsayan fabrika ve müştemilatlarıyla değerli Seferihisarlı mandalina üreticilerimizin hizmetine açmıştır.

E.YEŞİL: Neden SEFEKO?
A. Orhon: Bu konuya ezgi hanım iki açıdan bakmamız lazım, ilki SEFEKO üreticisi neden bizi tercih ediyor ya da neden SEFEKO yu tercih etmeli: ilki ve en önemlisi güven, çünkü SEFEKO üyesi müstahsillerimiz biliyor ki ürünü elinde kalmayacak, zamanında temiz bir şekilde bahçesinden ürünün hasat yapılacak ve tabiri caizse parasını cebine zamanında ve kesintisiz şekilde koyacak.
Diğer bir konuda SEFEKO olarak üyelerimize ürün bakım sezonunda vermiş olduğumuz zirai gübre ve danışma desteği ki bunu açarsak; bakın sezonu içerisinde isteyen üreticilerimizin bahçesinden toprak analizi yaptırıp zirai danışmanlarımızın öncülüğünde uygun gübreleme takvimleri oluşturuyoruz. Üreticilerimizin toprak altı ve üstü gübrelerini SEFEKO  olarak piyasanın çok daha altındaki fiyatlara ve sezon sonu teslim edilen ürünün tutarında mahsup etmek üzere, tedarik edip müstahsillerimizin bahçesinde teslimatını gerçekleştiriyoruz. SEFEKO olarak önümüzde ki yıl için gündemimizde müstahsillerimize zirai ilaç ve sulama ekipman desteğini de vermeyi düşünüyoruz. Yani başka bir deyişle SEFEKO olarak istiyoruz ki üyelerimiz bakım sezonu içerisinde ihtiyaç duyduğu Gübre, zirai ilaç ve zirai ekipman desteğini uygun fiyat ve sezon sonu ürün tutarından mahsup etmek şartıyla kooperatifimizden tedarik edebilsinler.
Diğer bir hususta bu yıl ilk olarak uygulamaya sokacağımız; SEFEKO olarak kooperatifimizin kendi öz sermayesinden karşılanmak kaydıyla, müstahsillerimiz e ait bahçelerin hasat tarihine kadar mantar ve diğer zararlı hastalıklara karşı ilaçlanmasını gerçekleştiriyoruz.

PEKİ, NEDEN ALICI FİRMALAR SEFEKOYU TERCİH EDİYOR?
1-Sefekoya duyulan güven ve istikrar: SEFEKO’yu tercih eden alıcı firma biliyor ki, SEFEKO Seferihisar merkezli bir kooperatif oluşumu ve almış olduğu mandalina Seferihisar bölge sınırları içerisinde kalan bahçelerden hasat edilen mahsullerden oluşuyor.
2-Halk olarak son zamanlarda kooperatif ürünlerine duyulan talep ve ilgi, alıcı firmaları kooperatif menşeili ürünlere yönelmesine sebebiyet vermesi.
Bugün SEFEKO’nun kooperatifçilik anlamında yakalamış olduğu başarılı ivme, SEFEKO’nun yurt içi yurt dışı pazarlarda aranan bir marka haline gelmesini sağlamıştır. Bu başarı üniversitelerde kooperatifçilik başlığı altında dersler veren akademisyenlerimizin de ilgisini çekmiş ve sezon içerisinde birçok fakültenin işletme, iktisat ve ekonometri gibi bölümlerde eğitim alan öğrenci arkadaşlarımız kooperatifimize ziyaretlerde bulunmuş, kendilerine sistemin işleyişi hakkında bilgiler verilmiştir.
SEFEKO olarak bir diğer önemli hedefimizde kooperatifçilik anlayışını başta kendi sektörümüz olan yaş meyve ve sebzeciliğin haricinde kalan diğer farklı ürün sektöründe de ülkemizde yaygınlaşmasına katkı sağlamaktır, bu bağlama da SEFEKO diğer farklı ürün sektöründeki üreticilerimize cesaret kaynağı olmakla beraber, çevre illerde kooperatif kurmak isteyen üreticilerimizi SEFEKO ya ziyaretler gerçekleştirir bizlerden bilgi almaya devam etmektedir.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum