Reklam
Reklam

Engelsiz Seferihisar Derneği Sığacıklılar ile buluştu

Seferihisar Belediyesi katkılarıyla gerçekleşen program “Hayat Farlılıklarla Güzel” sloganıyla 19 Haziran Sığacık kale içinde gerçekleşti.

Engelsiz Seferihisar Derneği Sığacıklılar ile buluştu

Seferihisar Belediyesi katkılarıyla gerçekleşen program “Hayat Farlılıklarla Güzel” sloganıyla 19 Haziran Sığacık kale içinde gerçekleşti.

Engelsiz Seferihisar Derneği Sığacıklılar ile buluştu
20 Haziran 2019 - 12:12

Etkinliğe Engelsiz Seferihisar Derneği ve izmir Otizm Orkestrası ve korosu konseri (İZOT) tarafından yaklaşık 40 otizmli çocuklar ile birlikte yapıldı.
Konuşmacı olarak programa katılan Engelli, Aile Toplum İletişimi Danışmanı, Engelsiz Kent ve Engelsiz Turizm Danışmanı olan Adem Kuyumcu 1 saatlik süren konuşmasında izleyicilerden büyük destek aldı. Programa katılanlar, Engelsiz Seferihisar Dernek Başkanı Seyfettin Göllü, Seferihisar Belediye Başkan Yardımcısı Nuriye Evin Hepterlikçi, yönetim kurulu üyesi Genel Sekreteri Belediyenin koroları şefi Pelin Kadıoğlu, Seferihisar Chp İlçe Başkanı Sanem Solak katıldı. 40 kişilik (İZOT) İzmir Otizmli çocukların Orkestrası büyük ilgi gördü. (İZOT) Dr. Orçun BERRAKÇAY Müzik Öğretmeni, Müzikolog, Etnomüzikolog öncülüğünde gerçekleşen konserde Otizmli çocuklar izleyicilere keyifli bir konser ortamı geçekleştirdi.
Program öncesinde gazetemize röportaj veren Dr. Orçun BERRAKÇAY şunları söyledi. ““Müzik Otizm” olarak bireysel olarak müzikle herhangi bir şekilde uğraşan, şarkı söylemeyi seven, müzik eğitimi alan veya alamayan otizm tanılı çocuklarımızı ve gençlerimizi bir araya getirmek bizim için büyük bir hedefti. Bu amaçla onların sosyalleşmelerini sağlamak, kendilerine olanak verildiğinde neler yapabileceklerini göstermek, ailelere motivasyon sağlamak ve farkındalık yaratmak amacıyla bir orkestra ve koro oluşturmak istedik.

Tamamen gönüllülük üzerine dayalı ve halka ulaşmayı hedeflediğimiz bu proje için gerekli gayreti göstermiş olduk. Çalgı çalabilen ya da şarkı söyleyebilen otizm tanılı çocuklar ve gençler aradığımızı duyurduk. Bugün burada yaklaşık 40 kişilik bir koro ve enstrümanlar ile sizler için hazırladığımız konser vereceğiz. Şimdiden keyifli seyirler dileriz” dedi.

Engelsiz Seferihisar Derneği Başkanı Seyfettin Göllü yaptığı konuşmasında, yaklaşık 8 aydır faaliyet gösteren derneğimizin güzel katılımlarla daha da güçlendiğini görmek bizleri ayrıca mutlu ediyor. Hayat Farklılıklarla Güzel solaganıyla başlatılan projemizde başta bizleri bu imkanda destek olan Seferihisar Belediyesine, Engelli, Aile Toplum İletişimi Danışmanı, Engelsiz Kent ve Engelsiz Turizm Danışmanı olan çok değerli Adem Kuyumcu’ya, (İZOT) İzmir Otizmli çocukların Orkestrası Hocamız değerli Dr. Orçun BERRAKÇAY ve bizleri kırmayıp burada olan sevgili dostlarımıza ve vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Bizler burada farkındalık sağlayarak özel çocuklarımıza amacımız katkı sağlamak ve onlarında yaşamımızın içinde olduğunu hatırlamaktır. Burada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” Dedi.
Adem Kuyumcu gazetemize verdiği röportajda,  yoğun bir programımız var. Engelli bireylerin Toplumsal hayata katılabilmeleri için bunların eğitimini yapıyoruz. Üniversitede seminerlerimiz devam ediyor. Sivil toplum kuruluşlarda eğitimlerimiz devam ediyor. Çünkü herkesin öğrenmesi gereken bir konu. Okullarda böyle eğitim verilmediği için bize ihtiyaç var bizde onun için yurt dışlarında eğitim alarak bu anlamda Türkiye de çalışmalarımızı yürütüyoruz. Her alanın engelsiz erişebilirliği olması için öncelikle zihniyetlerin değişmesi gerekiyor. Daha sonra değişen zihniyetlerin hayata geçirmemiz lazım. Seferihisar’a yaklaşık bu 3. Gelişim oldu. Benim için keyifli bir tarafta otizmli çocuklarla bir arada olmak. Çünkü otizmli çocukların yeteneklerini bir yerden yakaladığınız zaman sanatsal, müzik, spor faaliyetleri gibi bir şeyi çok iyi yaparlar. Bunu tespit edersek çocuk mutlu olmaya başlar. İZOT katkısı bu anlamda önemli ve değerli onlarla burada olmak için buradayım. Hem de Seferihisar Sığacıklı insanlara da engelli bireyler için nasıl davranılması gerektiğini, biz neler yapıyoruz engelliler ile ilgili farkında olmadan yaptığımız yanlışlar nelerdir? Doğru bildiğimiz yanlışlar nelerdir? Bunların sohbetini yapıyoruz. Güzel bir katılım var herkese teşekkür ediyorum. Dedi.

 
 YORUMLAR

  • 0 Yorum